>Windows 7 den kritik özellikler

>Netbooklar
Analizlere göre netbooklar daha da yaygınlaşacak. İşte netbook kullanımının yüzde 35’ten, sadece iki yıl içerisinde yüzde 72’ye çıkması bekleniyor. Dizüstü bilgisayarlardan daha küçük ve ucuz olmaları en büyük avantajları. Bugün Windows XP Professional kullanan netbooklar, Windows 7’yi rahatlıkça çalıştırıyor. Professional sürüm ve iş kullanımı da böylece artacak

Uzaktan erişim
Gittikçe daha fazla çalışan ofis yerine evinde çalışıyor. Büyük şirketler bu sayede işletme giderlerinden büyük tasarruf sağlıyor. Ayrıca çalışanlar da yol masrafından, zaman kaybetmekten kurtuluyor. “Home Office” yükselen bir trend ve Windows 7’de bunu destekleyen iki özellik var: BranchCache ve DirectAccess.

DirectAcces IPv6 ve IPsec sayesinde ana ağa güvenli bağlantı sağlıyor. BracnhCache ise ön belleğe veri atarak sık erişilen verilerin uzaktan çalışan kullanıcılara hızla ulaştırılmasını sağlıyor.

Bu iki özellik için de sunucu tarafında Windows Server 2008 R2 olması gerekiyor.

Bilgi güvenliği
Güvenlik açısından iyi haberler arasında en iyisi, Windows 7’nin diğer Windows işletim sistemlerinden daha iyi pişmiş olması. Geliştirme sürecinden çok daha rafine, bitmiş ve hatta sorunları giderilmiş olarak çıkan bir işletim sistemi.
Windows Vista’dan kazanılan güvenlik tecrübeleri, Windows 7’yi güçlü kılıyor. Microsoft güvenlik açıklarını avlamak için geliştirme sürecinde büyük geliştirmelere gitti, işi baştan sıkı tuttu.
Vista kullanıcılarını rahatsız eden, ekrana fırlayıp duran uyarılar ortadan kaldırıldı. Bitlocker ile taşınabilir cihazlar şifrelenebiliyor. AppLocker ile zararlı yazılım çalıştırılmasına sistem yöneticileri tarafından engel olunabiliyor.

Daha iyi yönetim
350 yeni kontrol seçeneği ile masaüstünden güç yönetimine kadar her konuda sistem yöneticilerinin işi kolaylaşıyor. Windows Server 2008 R2 ve Advance Group Policy Management 4.0 sayesinde şirketlerde işler kolaylaşıyor.

Masaüstü sanallaştırma
İş yerlerinin yüzde 8’i aktif olarak sanal masaüstü kullanımına geçse de, bunun Windows 7 ve XP Mode ile değişmesi bekleniyor. VMware ve Citrix gibi sanallaştırma platformları da yaygınlık kazanacak. Bu sayede terminallerin zayıflıkları aşılacak. Geliştiriciler de önümüzdeki günlerde sanallaştırmadan daha fazla yararlanacak.

Yaygınlaşma
Windows 7’nin kullanıcılardan aldığı olumlu yorum ve uyandırdığı heyecan, Windows XP’nin yerini Windows 7’nin alacağını gösteriyor. İş yerleri buna karşın kullanıcılar gibi ani kararlar alamıyor. Aylarca sürecek testler sonucunda Windows 7’ye geçiş kararı veriliyor.

Planlı programlı
Microsoft’un çıkış ve güncelleme takviminin belirli olması iş yerleri için kritik bir öneme sahip. Microsoft bazı güncellemeleri anında yapmadığı için eleştirilse de, birincil müşterisi olan iş yerleri bu takvimlere uyulması sayesinde rahat ediyor. Uzun vadeli desteğe de daha önceki Windows işletim sistemlerinde gördükleri destek ve özel hizmet anlaşmaları dolayısıyla güveniyorlar. Microsoft, Windows 7 ile sadece yeni bir işletim sistemi değil, istikrar satıyor. XP’nin yaygın desteği Nisan’da sona erdi. Vista’nın yaygın desteği ise 2012 Nisan’ında sona erecek. Windows 7 ise 5 yıl boyunca genel desteğe sahip olacak. Bu sürenin özel anlaşmalarla şirketler için uzayabileceği de biliniyor. Şirketler, önlerini görebiliyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s