Neden Windows Phone?

Bildiğiniz gibi son günlerde mobil işletim sistemlerinde kıyasıya bir yarış var. Türkiye’de de resmen piyasaya sürülmese de, Windows Phone’u insanlar tanımaya başladılar.

Google bir yandan Android’i geliştirirken, Apple da ünlü ürünü iPhone’u  daha iyi yerlere taşımak istiyor. Microsoft ise yeni mobil platformu olan Windows Phone’u insanlara daha iyi anlatmaya çalışıyor.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, yukarıda bahsettiğim bütün ürünleri kullandım. Bu yüzden hepsi için ayrı ayrı yorumlarım ve eleştirilerim olacak.

Aşağıda yer alan başlıklarda, bahsi geçen işletim sistemlerini sizlere kısaca anlatacağım.

Stabilite

Windows Phone ve iOS, bu iki işletim sistemi de gerçekten çok stabil çalışıyorlar. Ama aynı şeyi Android için maalesef söyleyemeyeceğim. Android kullananlar, hatalar, zorla kapatmalar ve program kilitlenmeleri ile baş etmek zorundalar. Windows Phone ve iOS üzerinde ise bu tarz sorunlara nadiren rastlanıyor. Windows Phone üzerinde kapat veya zorla kapat gibi bir işlem zaten yok. Sanırım iOS için de aynı şey geçerli.

Uygulamalar

Android ve iOS’un uygulama yetersizliği gibi bir sorunları yok. Hatta çöp denecek kadar fazla uygulamaya bile sahipler. Windows Phone Marketplace ile yüklenebilen uygulamalar ise bu yılın ortalarından itibaren, özellikle de Mango ile gelen özelliklerin de katkısı ile oldukça arttı. Diğer iki platformda kullanılan popüler uygulamaların hepsi artık Windows Phone üzerinde var.

Peki uygulama kurmadan saf halde gelen işletim sistemleri neler yapabiliyorlar. Örneğin, Live Messenger ve facebook üzerinden tek tıklamayla sohbet edebiliyorlar mı? Üstelik kurulumdan 2-3 dakika sonra. Evet Windows Phone bunu yapabiliyor. Ekstra uygulama kurmanıza gerek kalmadan, Facebook ve Live Messenger üzerinde sohbet edebilir, arkadaşınızın duvarına yazı yazabilir ve konumunuzu arkadaşlarınıza tek dokunuş ile Live veya Facebook üzerinden gönderebilirsiniz. Twitter üzerinden tweet atmak tek dokunuşla, retweet yapmak ise sadece iki dokunuşla; ve evet hiçbir uygulama yüklemeden. iOS ve Android kullanan arkadaşlarınıza bunu bir sorun?

Hız

Geçtiğimiz hafta yazdığım diğer bir yazıda da belirttiğim gibi, Windows Phone tek çekirdekli işlemcisi ile, Android ve iOS’a yetişiyor. Bildiğiniz gibi diğer iki platform artık çift çekirdekli işlemcilere geçmiş durumdalar. Elbette zamanı geldiğinde Windows Phone üzerinde de çift çekirdekli işlemciler göreceğiz. Ama şu an için ihtiyaç varmış gibi durmuyor.

Kullanıcı Arayüzü

Windows Phone’u diğerlerinden ayıran özelliklerin başında elbette kullanıcı arayüzü geliyor. iOS ve Android’de kullanılan küçük ikonların aksine, Windows Phone’da döşemeler kullanılıyor. Canlı döşemeler sayesinde uygulamaların ve dahili özelliklerin (örneğin people) size canlı olarak bildirim yapması sağlanıyor. Kısacası bir Facebook bildirimini, Me döşemesi üzerinden ve uygulamayı açmadan ne hakkında bildirim yapıldığını da görebiliyorsunuz. Android ve iOS’ta ise sadece gelen bildirim sayısı kadar ikon üzerinde rakam görebiliyorsunuz.

Sesli Komut

Android üzerinde şu anda sesli komuttan bahsetmeye gerek yok sanırım. Şimdi iPhone kullanıcıları saldıracaklar. Evet iOS 5 ile birlikte Siri geliyor. Hepiniz sanırım Siri’nin ne olduğunu biliyorsunuz. Yıllardır Apple’dan çaldı denilen Microsoft, Tellme servisi ile Apple’dan önce Siri’yi yapmıştı. Sadece adı Siri değildi. Özelliğin çalışma şeklinden yola çıkacaksınız biliyorum. Ama düşünün telefonuma neden “dışarı çıkarken şemsiye alayım mı?” diye sorayım ki. Windows Phone’a da “İstanbul’da hava durumu” diye sorabilirim. Ama Windows Phone ile herhangi bir tuşa dokunmaya gerek bile yok. tek yapmanız gereken ekrandaki hava durumu gösteren istediğiniz bir uygulamaya bakmak. Canlı döşeme size hava durumunu an be an gösterecektir. Hatta gittiğiniz yere göre gps alıcısı ile takip edecek ve konumunuzun o anki hava durumunu da başlat ekranından gösterecektir.

Uzaktan Uygulama Yükleme

Windows Phone ile, telefonunuza uzaktan ve kablosuz olarak uygulama yüklemeniz mümkün. Nasıl mı? Yapmanız gereken www.windowsphone.com adresine gidip, cihazınızda kullandığınız Live kimliğiniz ile siteye giriş yapmak, ardından Marketplace üzerinden dilediğiniz uygulama veya oyunu tek tıkla telefonunuza yüklemek. Telefonunuzun o sırada internete bağlı olması yeterli.

Deniz Selçok

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s