Korsan Yazılımla Mücadele Nasıl Yapılıyor

BSA olarak tanıdığımız, asıl adı Business Software Alliance olan kuruluş, yasalara uygun bir şekilde hareket ederek yaptırımlar konusunda gerekli adımları atıyor.

Öncelikle korsan yazılım kullanan firmalar hakkında yazılım şirketlerininkayıtlarına göre deliller hazırlanıyor. Çünkü kimse duymuyor diye kullandığınız yazılımlar, aslında arka planda korsan kullanıldığını ilgilişirkete bildirebiliyor.

Deliller toplandıktan sonra korsan yazılım kullanan firmanın bulunduğu yerdeki Cumhuriyet Savcılığı‘na suç duyurusu başvurusunda bulunuluyor.

Savcılık, bu müracaatı uygun bulduğu takdirde ilgili sulh ceza mahkemesinden arama kararı talebinde bulunuluyor. Mahkeme, talebi uygun bulursa arama kararı çıkarılıyor.

İşin bu devresinde polis devreye giriyor. Polisin yanında bilirkişi de hazır bulunuyor. Ekibe eşlik edenler arasında hak sahibi olarak BSA da yer alıyor.

Her yer didik didik aranıyor!

Aramalar işini bilen uzmanlar tarafından yapılıyor. Sunuculardan tutun da,masaüstü bilgisayarlara kadar hemen hemen bütün kayıtlar denetleniyor. Sistemlerde yüklü olan yazılımlar için lisansların gösterilmesi talep ediliyor. Firma, bu lisansları gösteremezse yaptırımlar devreye giriyor.

BSA, ilgili firma ile öncelikle sulh görüşmeleri başlatıyor. Anlaşma sağlanamazsa bu harekât, kamu davasına dönüşüyor ve savcılık iddianame hazırlıyor. Tüm bu süreçlerin sonu para ve hapis cezasıylasonuçlanabiliyor.
Bu anlattıklarım, tam anlamıyla bir felaket senaryosu.

Çözüm basit!

Bu kâbusu yaşamak istemiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit; yazılımlarınızı lisanslı kullanın.

Eğer lisans ödeyecek bütçeniz yoksa, korsan kullanım yerine ilgili yazılımların muadili olan açık kaynak kodlu ve özgür yazılımları tercih ederek görevlerinizi yerine getirmeye çalışın.

 

Kaynak : SDN – http://shiftdelete.net/korsan-yazilim-aslinda-cok-pahali!-surec-nasil-isliyor-_33044-s3.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s