iOS 6 İçin Ufak İpuçları

iOS 6 kullanıma sunuldu. Yeni işletim sisteminin özelliklerini daha önce saydık, şimdi ise gözlerden kaçan ufak detaylara sıra geldi.

Büyük ilgi gören yeni iOS’ta Apple’ın söylemiyle iki yüzden fazla yeni özellik geliyor. Bunlar arasında Facebook entegrasyonu, yeni Siri, Apple Maps, Passbook ve Panaroma çekim özellikleri öne çıkıyor.
Küçük Detaylar
iOS 6’nın getirdiği tüm yenilikleri bir bir sıralamak zor fakat ilk bakışta fark etmeyeceğiniz bazı ufak ama önemli ya da ilginç özelliği de atlamamak gerek.
Panorama
Panorama çekim modu iPhone 5 ile birlikte duyurulmuştu. Bu da kullanıcıların aklında bu özelliğin sadece iPhone 5’te yer aldığı gibi bir düşünce oluşmasına neden olmuş olabilir fakat bu doğru değil. Aslında, tabletler hariç, çift çekirdekli işlemciye sahip tüm Apple ürünlerine de iOS 6’yla birlikte Panorama çekim modu geliyor. Yani iPhone 4S ve 5.nesil iPod Touch’ta da Panoroma çekim yapabiliyorsunuz. Çift çekirdekli işlemciye sahip iPad 2 ve Yeni iPad’in kameraları yetersiz olduğundan Apple bu cihazlara Panorama özelliği getirmemiş.
Photo Stream’de Paylaşım
Çektiğiniz fotoğrafları tüm dünyayla değil de sadece seçtiğiniz bir grup arkadaşınızla paylaşmak istiyorsanız Photo Stream’i kullanabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için önce bu özelliği açmanız gerekiyor. Ayarlar menüsünde kamera sekmesine girdiğinizde bunu görebiliyorsunuz.
E-Postaya Resim Eklemek
iOS 6 ile birlikte artık e-postanın içine resim ekleyebiliyorsunuz. Metin alanına parmağınızı basılı tutunca açılan kopyala-yapıştır menüsünde fotoğraf ve video ekleme seçeneği çıkıyor. Telefonu dik tutuyorsanız, açılan menüde sağda çıkan küçük oka dokunarak bu seçeneğin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Güvenlik ve Reklamlar

Apple, iOS 6 ile güvenlik ve gizlilik konusuna da eğilmiş. Artık ayarlar menüsünde bir gizlilik sekmesi var. Bu sekmeden hangi uygulamaların kişilerinize, takviminize, fotoğraflarınıza ya da sosyal medya hesaplarınıza erişebildiğini görebilir, isteğinize göre bu erişimi kapatabilirsiniz.

Reklamların sizi rahatsız etmemesini istiyorsanız ise yapmanız gereken şey yine ayarlar menüsüne başvurmak. Burada genel sekmesinde hakkında bölümüne girip reklama dokunun. Burada karşınıza çıkan seçenek ile reklam takibini kısıtlayabilir, böylece size özel reklamlardan kurtulabilirisiniz.

Takvimleri Paylaşmak

iOS 6’dan önce takviminizi paylaşmak için bilgisayara ihtiyacınız vardı. Şimdi ise yapmanız gereken tek şey takvim uygulamasında, paylaşmak istediğiniz takvimin sağ tarafında yer alan oka dokunup paylaşma seçeneğine gelmek. Buradan istediğiniz isimleri seçebilir, yetkilerini ayarlayabilirsiniz.

YouTube

YouTube uygulaması iOS 6’da ön yüklü olarak gelmiyor. Eğer isterseniz uygulamayı AppStore’dan indirebilirsiniz. Uygulamanın ön yüklü olarak gelmemesi, YouTube entegrasyonunun tamamen ortadan kalktığı manasına da gelmiyor. Videolarınızdan birini seçin ve paylaşa basın. Burada eski tanıdık YouTube logosunu göreceksiniz. Bu yolla videolarınızı yükleyebiliyorsunuz. AppStore’daki YouTube uygulaması ile upload yapamadığınızı da hatırlatalım.
Kilitliyken Siri
Cihazınız kilitliyken artık Siri’yi kullanmanız mümkün. Kilit için kod belirlediğiniz menüde, kilitliyken erişebileceğiniz seçenekler gözüküyor. Bunlar arasında Siri ve yeni Passbook özelliği de var.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s