IOS 6 ya ilk bakis,gelen yenilikler

iOS 6’nın indirilebilir hale gelmesinin ardından vakit kaybetmeden iPad’e yeni işletim sistemini kurup denemeler yaptık.

Apple’ın 12 Eylül’de gerçekleşen iPhone 5 ve iOS 6 tanıtımının bir gün öncesinde iOS 6 ile gelmesi beklenen yeniliklerin tümünü hazırladığımız bir haberde yazmıştık. Tanıtım yapılırken de iOS 6’nın bazı yenilikleri belirtilmiş ve 19 Eylül’de indirilebilir duruma geleceği üzerinde durulmuştu.

Biz de kısa süre içerisinde iOS 6’yı iPad’imize indirdik ve sunulan yeniliklere göz gezdirdik. İşte bu haberimizde de iOS 6 tarafında sunulan yenilikleri sizlere aktaracağız. iOS 6, telefon tarafında iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S’lere kurulabilirken tablet tarafında ise iPad 2 ve yeni iPad’lere bu işletim sisteminin kurulmasına imkan tanınıyor.

200’den fazla yenilikle geldiği belirtilen iOS 6’nın tüm yeniliklerini keşfetmek için uzunca bir süre yeni işletim sistemini kullanmanız ve çeşitli denemeler yapmanız gerekiyor. Zaten bu yeniliklerin birçoğunu yalnızca yoğun şekilde iOS kullananlar farkedebilir.

Yenilik ve iyileştirme yapılan konuların ana başlıkları şunlar;

Facebook entegrasyonu
Harita, FaceTime, Mail
Passbook
AppStore ve iTunes
Siri tarafı
Hataların düzeltimi
Şimdi ana başlıkları biraz açarak neler geldiğine detaylı bir şekilde bakalım.

Facebook entegrasyonu

iOS 6 ile beraber Facebook tarafında oldukça güçlü bir entegrasyon sunuluyor. iTunes’dan tutun da Safari’ye ve diğer birçok uygulamaya doğrudan entegrasyon sağlanmış. Bu sayede uygulamalar üzerinden doğrudan Facebook paylaşımları gerçekleştirilebiliyor. Gönderilere konum bilgisinin eklenmesi ve Facebook üzerindeki etiketlerin doğrudan Takvim üzerinde görüntülenmesi gibi birçok detay söz konusu. Aynı zamanda AppStore ve iTunes tarafında da arkadaşlarınızın beğendiği içerikleri görüntüleyebilir, siz de aynı şekilde içerik beğenebilirsiniz. Facebook tarafında paylaşılan herhangi bir fotoğraf doğrudan Apple TV ve iPhoto üzerinden görüntülenebiliyor.

Harita, FaceTime ve Mail

Birçok haberde belirtildiği gibi iOS 6 ile Haritalar tarafında gelen en büyük yeniliklerden biri vektör tabanlı haritaların kullanılıyor olması. Navigasyon ve trafik bilgisi gibi detaylar yeni Harita uygulamasıyla beraber sunulan yenilikler arasında yer alıyor.

FaceTime kısmında ağ üzerinden görüntülü görüşme desteği (iPhone 4S, iPad Wi-Fi)

Mail uygulamasında da sunulan birçok ufak-tefek yenilik var. Artık uygulama içerisinde Önemli Kişiler’in postaları ayrı bir kutuda toplanıyor. Aynı zamanda e-posta kutularına eklenebilen bayrak, maillerinizi kategorize etmenizi sağlıyor. Ekleyeceğiniz her hesap üzerinde farklı bir imza oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda e-postaları hazırlama aşamasında içerik (fotoğraf ve video) ekleme işlemini de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Passbook

Tanıtımda da önemle üzerinde durulan konulardan biri Passbook. Artık çeşitli bilet bilgileri (uçak, sinema filmi vs) bu sistemde yani tek bir yerde tutuluyor. Kartların otomatik olarak güncellenmesi de söz konusu. Ayrıca herhangi bir (sinema ve uçak bileti gibi) satın alma sırasında barkod görüntüleme sistemi mevcut.

AppStore ve iTunes

Bu kısımda ağazanın yeniden tasarlanmış olması en önemli ayrıntılardan. Ayrıca Complete my season ve Complete my album isimli iki yeni özellik de getiriliyor.

Siri

Siri’de sosyal ağlarla bütünleşme olabildiğince verimli şekilde sunuluyor. Tweet gönderme, Facebook’ta paylaşım yapma gibi detaylar artık standart haline getirilmiş. Ayrıca spor takımlarına yönelik çeşitli bilgiler, film / restoranların fotoğrafları ve rezervasyon durumlarının detaylarına ulaşılabiliyor.

Hataların düzeltimi

Elbette tüm bu yeniliklerin yanı sıra çeşitli hataların düzeltilmesi de sağlanmış. Yani karşımızda aslında eski sürüme oranla çok daha istikrarlı, çok daha fazla yenilik içeren, sosyal ağlarla bütünleştirilmiş bir mobil işletim sistemi yer alıyor.

Türkçe F klavyenin eklenmesi ve diğer birçok detay da yeni mobil işletim sistemiyle beraber sunuluyor.

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi tüm detayları görülebilmesi için çok yoğun şekilde iOS kullanılması gerekiyor. Yani arkaplanda yapılan birçok değişim var. Bunların tamamını bir anda anlayabilmek mümkün değil. Ancak yeniliklerin ve iyileştirmelerin epey detaylı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s