Gelecek bulutun üzerinde

Son dönemde bilişim dünyasının gündemi,bulutların üzerinde seyrediyor.

Bugün dünyada milyarlarca bilgisayar kullanıcısı bulut bilişim ile birbirine hızlıca bağlanıyor

Peki kendilerini geleceğe güvenle taşımak isteyen şirketler ne yapmalı?

Uzmanlar; bulut bilişimin , kurum stratejileri arasında yer alması gerektiği görüşünde birleşiyor.

Bulut bilişim ( cloud computing ) nedir?
Bulut bilişim,düşük yönetim çabası veya servis sağlayıcı etkileşimi ile,hızlı alınıp salıverilebilen ayarlanabilir bilişim kaynaklarının paylaşılır havuzuna,istendiğinde ve uygun bir şekilde ağ erişimi sağlayan bir modeldir.

Bulut bilişim sunucu veri depolama ,iletişim,uygulama,hizmet gibi paylaşımlı bilgi işlem kaynaklarının yerel veya genel ağlar üzerinden hizmet olarak sağlandığı bir BT kaynak sağlama modelidir.

Bu modelin en temel özellikleri alınan hizmetin çok esnek olması,kullanılan talebe göre kaynakların hızlıca arttırılabilmesi ve kullandıkça-öde modeline göre işlemesidir.

Bulut nasıl ortaya çıktı
Bilgisayar ve internetin hayatımıza ilk girdiği dönemde bilgisayara erişim ve veri yığınlarının miktarı bugünkünden çok farklıydı. Hem kişisel hemde işle ilgili digital veri verilerimiz bu kadar fazla değildi. Ancak zamanla internet bağlantı olanaklarının artması,taşınabilir bilgisayarların yaygınlaşması hatta cebimize kadar girmesi ile gün içerisinde birden fazla yerden bilgisayarlara girer ve verilerimize ulaşır olduk. İşte bu değişen kullanım ve ihtiyaçlar,bulut bilişimin dediğimiz kavramın ortaya çıkmasına neden oldu.

Bulut ne gibi avantajlar sağlıyor
Bulut bilişim sayesinde verilerimizi internet üzerinde depolayıp, bağlantısı olan her yerden erişeblir,düzenleyebilir ve yönetebilir durumdayız. Kullandığımız her yeni bilgisayar veya internete baglanabilen aygıtta bu verileri yeniden yüklemek veya programları kurmak zorunda değiliz.

Örneğin;özel internet ağ hizmetleri ile fotoğraflarınızı internet’e yükleyebilir,sadece istediğiniz kişi(lerin) erişimine açabilirsiniz.

Böylece fotoğraf albümünüz dünyanın neresinde olursanız olun erişiminize açık olacaktır.

Bulut bilişim sayesinde programların kurulumu,güncellenmesi gibi sorunlarla uğraşmanızda gerekmiyor!

Bunlar bulut bilişim sunucuları ve hizmeti sağlayan firmalar yapacak,tüm bunlarda zaman kazandıracak. Bulut bilişimin ücretli hizmetleri sayesine de geleneksel ücretli hizmetlere göre paradan tasarruf sağlanmış olacak.

Peki bulut çeşitleri neler

 • Genel bulut ( Public Cloud )
  Bulut bilişimin hizmeti sunan üçüncü bir tarafa ait olmakla birlikte , internet üzerinden genel kullanıma açık bulunan bilişim hizmeti türüdür. Burada kullanıcılar web uygulamaları üzerinden hizmetlere erişmektedir. Örneğin: Google,Amazon,ebay vs..
 • Topluluk bulutu ( Community Cloud )
  Burada bulut bilişimin altyapısı belirli kurum ve ortak hareket eden kuruluşlar tarafından paylaşılmaktadır. Topluluk üyeleri uygulama ve verilere erişebilmektedir.
 • Özel Bulut ( Private Cloud )
  Bu hizmet sadece bir kurum için verilmekte olup,kurumun kendi binasında olabilceği gibi bir başka yerdede olabilir. Ayrıca kurumun kendisi veya başka bir üçüncü taraf firma tarafındanda yürütülebilir. Hizmet kurum içerisinde kurum firewall arkasında kurulup çalıştırılabilir.
 • Melez Bulut ( Hybrid Cloud )
  Yukarıda belirtilen türlerin bir arada kullanılmasıdır. Örneğin bir kurum oluşturduğu özel hizmetlere ek olarak bazı hizmetleri dışarıdan alabilir. Veri saklama hizmeti buna örnek olarak gösterilebilir.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s