Facebookta oyun ve uygulamalardan kurtulma

Bir çoğumuz ama Facebook üzerinde ama diğer türlü oyun oynamayı sevmeyiz ama kabul etmek gerekirki bir okadar da oyunsever var.

Her gün Facebook hesabımıza girdiğimizde karşımıza çıkan bu davetler, bir süre sonra tamamen gereksiz ve yararsız bildirimler olarak görülebiliyor.

Aslında bu bildirimleri, Facebook arkadaşlarımızın, oyun oynarken diğer seviyeye geçebilmeleri için yardıma ihtiyacı olması nedeniyle alıyoruz. Oyun içerisinde diğer seviyelere geçmek isteyen ya da yeni haklar kazanmak isteyen arkadaşlarımız, bu yolla bizlere davet göndermeyi tercih ediyor; bu oyunlardan ve davetlerden hoşlanmayan kullanıcılar da bu durumda mağdur oluyor.

Üstelik bu davetler, sadece oyunlarla ilgili de değil; Facebook’ta oluşturulan birçok etkinlik daveti de mevcut. Bunlar da, kullanıcıları rahatsız eden, istenmeyen bildirimler arasında yer alıyor.

Peki Facebookta oyun ve uygulamalardan tamamen kurtulmanın yolu varmı? evet var.

Adım-1 : Eğer bir etkinlik veya oyun daveti alırsanız, ilk olarak o bildirimi görmek için “Bildirimler” sekmesine tıklayın. Daha sonra, gelen davetin hemen sağında bir “X” işareti göreceksiniz.

fcb1
“X” işaretine bastığınız zaman, Facebook size o davetin ismiyle ilgili gelen bildirimleri kapatmak isteyip istemediğinizi soruyor; bu durumda “Kapat” ya da Kapatma” seçeneklerinde kararınızı veriyorsunuz. Ancak bu geçici bir çözümdür.

Adım-2 :Eğer bildirim engelleme konusunda daha da ileriye gitmek istiyorsanız, o zaman Facebook ayarlarında bazı değişiklikler gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için yine bildirimler sekmesine geliyor, sonra “Ayarlar” a giriyorsunuz.

Karşınıza gelen sayfanın solunda, “Engelleme” adlı bir bölüm mevcut. Bu kısmın içerisinde “Uygulama davetlerini engelle” ve “Etkinlik davetlerini engelle” şeklinde 2 ayrı bölüm göreceksiniz. Bu bölümlere girdiğinizde, seçtiğiniz arkadaşınızdan gelen herhangi bir etkinlik ya da oyun isteğini engelleyebiliyorsunuz. “Uygulamaları engelle” kısmından ise, engellemek istediğiniz uygulamayı seçiyorsunuz.

fcb2

fcb3

Her gün karşılaştığınız Facebook oyun ve etkinlik davetlerinden kurtulmak işte böyle mümkün. Yine de Facebook’ta oyun oynamak isterseniz bunun için davete ihtiyacınız yok:)  ama bir süre sonra siz de o davetleri gönderenlerden biri olabilirsiniz 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s