Neden WhatsApp Yerine Telegram!

Mobil internet kullanımının artması ve akıllı telefonların iyice hayatımıza girmeye başlaması ile birlikte klasik telefon kullanma alışkanlığımızda değişmeye başladı.

Akıllı telefonlara ilk yüklenen uygulamalar WhatsApp, Facebook, Twitter, Instagram diye gidiyor. SMS’i deyim yerinde ise nerdeyse bitiren WhatsApp 500 milyon kullanıcı sayısını aştı, internet bağlantısı üzerinden çalışan uygulama ile artık insanlar sürekli yazışarak haberleşiyor,fotoğraf-video gönderiyor. Geçtiğimiz yıl WhatsApp Facebook tarafından satın alındı. Daha önce Facebook’un talep olduğunda kişisel bilgileri devlet-hükümet yetkilileri ile paylaştığı bilgisi ve geçen gün açıklanan kişisel bilgiler ile ilgili açık WhatsApp kullanıcılarını endişelendirdi ve kullanıcılar alternatif arayışına girdiler ayrıca zaman zaman WhatsApp’ın çökmesi ile sudan çıkmış balık gibi haberleşmek için yeni uygulama arayanlar başka uygulamayı keşfetti Telegram!

Telegram WhatsApp’a arayüz olarak çok benziyordu ama ondan çok farklıydı ve ezici üstünlükleri vardı!

Şimdi yazıma konu olan Neden WhatsApp yerine Telegram sebeblerini açıklamaya başlıyorum.

  • Telegram’ı WhatsApp gibi GSM telefona gelen aktivasyon şifresi ile kullanmaya başlarsınız ama biri ile yazışmak
   için karşıdaki kişinin numarası gereklidir “oysa Telegram’da @kullanici adi şeklinde bir kullanıcı belirleyerek
   numaranızı karşı tarafa vermeden de haberleşebilirsiniz!
  • WhatsApp “sadece kurulu olduğu Telefonda” çalışırken Telegram tüm cihazlarda çalışır Telefon, Tablet, PC ( Windows-Linux-MAC OSX ), Tarayıcı, Windows Portable,Linux Command Line …
  • WhatsApp mesajlarınız sadece kurulu olduğu telefonda kalırken oysa Telegram bulut tabanlı olduğu için tüm kurulu olan cihazlarda son yazışmalarınız saniyeler içerisinde senkronize olur! 
  • WhatsApp’ta kriptolu chat yoktur , Telegram kendi geliştirdiği bir şifreleme yöntemi kullanır maksimum güvenlik isteyen kriptolu chat’i tercih eder! Hatta bunu kırabilene ödül dahi vaat etmektedir!.

8ySNw

 • WhatsApp kapalı bir yazılımken Telegram açık kaynak kodludur ve isteyen kodları kendine göre değiştirebildiği gibi sunduğu API desteği ile geliştiricelere kendi uygulamalarına Telegram’ı adapte edebilmelerine olanak verir.
 • WhatsApp ile sadece fotoğraf-video-ses dosyası gönderebiliyorken Telegram ile bunlardan başka her türlü dosya türü gönderilebilir! dosya ve medya boyutlarında sınır yoktur dosya başına boyut 1.5GB tır!
 • WhatsApp’ta süreli ve kendi kendini silen mesaj özelliği yoktur oysa Telegram ile yazışmalarınızın belirlediğiniz bir süre sonra cihazlarınızdan ve sunucudan silinmesini sağlayacak şekilde mesajlaşabilirsiniz.
 • Dosya boyutu WhatsApp’ta 50-100 MB iken Telegram’da sınırsızdır!
 • WhatsApp’ta maksimum grup üye sayısı 100 iken Telegram’da 200 dür.

O uygulama güvenli değil,bu daha güvenli vb.tartışmalarına girmek istemiyorum benim için birinci kriter multiplatform çalışan,hızlı olan uygulamalar diğer yandan bakıldığında kullanıcıdan çıktıktan sonra bir sunucu üzerinden geçen bilginin bir yerde depolanmadığını söyleyemeyiz! Uygulamaların çoğu bunun aksini söylesede…

Unutmayalım dijital ortamda hiç birşey gizli kalmayacağı gibi,ulaşılamaz-depolanamaz da değildir…

Sonuç olarak ; “ee Türkçesi yok bunun” diyenler olabilir (TR menü desteği yakında tüm versiyonlarda olması bekleniyor 90% oranında Türkçeleştirildi) ama arayüz olarak WhatsApp ile nerdeyse aynı olduğu için ve kullanıcıların kullanmak konusunda bir sıkıntı yaşamaları söz konusu değil.

Kişisel olarak beğenerek kullandığım Telegram’ı WhatsApp kullanıcılarına bir defa mutlaka Mobil ve Masaüstü sürümlerini kurarak kullanmalarını öneriyorum pişman olmayacaklar! 🙂

WhatsApp’ın arkasında hele Facebook satın aldıktan sonraki güç ve kullanıcı sayısı yadırganmaz elbette ama henüz kendisinin sunmadığı veya vaat etmediği özellikleri bir başka uygulamanın şu an başarılı bir şekilde kullandırıyor olmasıda ve her geçen gün kullanıcı kitlesini arttırması gözden kaçmamalı.

Telegram’ı anlatan geçmişteki yazılarım

https://soykanozcelik.wordpress.com/2015/01/23/telegram-neden-whatsapp-tan-daha-iyi/

https://soykanozcelik.wordpress.com/2014/10/25/mesajlasma-uygulama-karsilastirmasi/

Advertisements

4 thoughts on “Neden WhatsApp Yerine Telegram!

 1. Pingback: Telegram ve Bot Platformu | Soykan OZCELIK TeknoBlog | Teknoloji ve Yazılıma Dair…

 2. Pingback: WhatsApp’ı Bırakmanız İçin Geçerli İki Neden… | Soykan OZCELIK TeknoBlog | Teknoloji ve Yazılıma Dair…

 3. Pingback: Daha Fazla Telegram = Plus Messenger | Soykan OZCELIK TeknoBlog | Teknoloji ve Yazılıma Dair…

 4. Pingback: Artık bahaneniz kalmadı, Telegram’ı Türkçe Kullanabilirsiniz! | Soykan OZCELIK TeknoBlog | Teknoloji ve Yazılıma Dair…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s