Mor ve Ötesi

Yaklaştı yaklaşıyor derken bir genel seçim daha yaşadık ve geçti. 13 yıldır tek başına iktidar olan AKP artık değil!

Kimilerine göre bu asla olmazdı ve bir umutsuzluk sürekli hakimdi öyle ya “Gezi” deki ayağa kalkış sırasında ve sonrasındaki Yerel Seçimler’de bu gerçekleşmediğine göre artık olmazdı ama oldu.

Sonuçların ülkemize huzur, barış, mutluluk getirmesi en büyük dileğimiz. Ancak henüz hükümet kurulmadı kurulacak hükümetin uzun süredir kronikleşen ve bu sonuçları doğuran sorunlara acilen el atması gerekecek bu çatışma ortamının bir an önce bitmesi için.

Ben asıl seçmiş olduğum başlığa dönmek ve neden bu başlığı seçtiğimi anlatmak istiyorum bu aynı zamanda “seçim sonucu analizi” anlamınıda taşyor.

Seçimler de AKP birinci parti olarak çıkarken önemli ölçüde milletvekili kaybederek tek başına iktidar olma şansını yakalayamadı ve Türkiye’yi muhtemel bir koalisyon hükümeti yada erken seçim bekliyor.

Bu noktaya nasıl gelindi gündemi iyi takip edenler zaten biliyor, alt alta koyunca önce “Gezi” olayları patladı ve gencecik insanları toprağa verdik bu aslında erimenin başlangıcı idi takınılan tavır, hor görme, ötekileştirme, şiddet,hakaret dozunu arttırarak devam etti.

2014 Yerel Seçimlerinde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde karşı oylar kendini fazla hissettirmedi ama yaşananları kimse unutmadı!

Yaşadığımız son yerel-genel seçimlerde oy çalma, hile söylentileri ve olaylar hiç eksik olmadı ve seçim sistemine ilişkin kuşkular giderilmedi(medi). Bende takip etme şansı bulanlar hatırlayacaktır; sürekli köşe yazılarımda seçim hilelerine yer vermiş, öneriler getirmiş, Dünyadaki seçim sistemlerinden örnekler vermiştim.

İlk defa son yerel seçimlerde “trafoya kedi girmesi” sebebi ile ayyuka çıkan seçim hileleri vatandaşta seçim sistemine, uygulanan yöntemlere karşı güveni önemli ölçüde sarstı.

İşte bu gelişmelerden sonra “herşeyi devletten bekleme kendin yap” sözüne benzer şekilde baktılarki devlet seçim güvenliğini sağlayamıyor, yaptığı seçimlerde de hilelerin önüne geçemiyor bir avuç insan bir araya gelme, bu konuya el atma ihtiyacı hissettiler.

İşte “Oy ve Ötesi” böyle doğdu,çığ gibi büyüdü. Önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde örgütlenerek sandığa sahip çıkarak seçimin adil bir şekilde sürmesi için çaba harcadılar ve önemli ölçüde başarı sağladılar. Üniversite öğrencisinden memura,avukattan öğretmene, bilişimciden sağlık çalışanına bir çok meslek grubundan “beyaz yakalı” diye isimlendirebileceğimiz bir gönüllü ordusu kuruldu ve bu genel seçimler öncesi 46 ilde,173 ilçede örgütlenmeyi gerçekleştirdiler. Bu kez daha deneyimli idiler gönüllü bilişimcilerin geliştirdiği yazılımlar sayesinde YSK’nın sistemine benzer ve YSK’nın sonuçlarını elde ettiği ıslak imzalı tutanaklar ile karşılaştıran T3 adını verdikleri Türkiye Tutanak Teyit Sistemini bu seçimler öncesi hayata geçirdiler.

Bu seçimlerde hayatında sadece oy kullanmış,sandık kurulunda yer almamış-gözetmenlik yapmamış ama “bu artık böyle gitmez” diyerek “niteliksiz insanların bizi yönetmesine,hilesine hurdasına artık sessiz kalamam” diyen bir sürü gönüllü saatlerce sandık başlarında,koridorlarda nöbet tuttu! Bunlardan biride ben ve farklı illerdeki bilişimci arkadaşlarımdı. Bende ilimizdeki organizasyonlarda branşım gereği elimden geleni yapmaya çalıştım.

Seçim günü gördüğüm bir başka ayrıntıda şu oldu önceden kurul başkanları en başta oturur nüfus kağıdı, seçmen bilgi kağıdı kontrolü yapardı oysa bu seçim öyle olmadı! Kurul başkanları bir kenara çekilip siyasi parti gözetmeni gibi oturup oy verme işlemlerini seyretti çünkü hafta sonuna gelinirken daha önceki seçimde “oy hırsızlığı” yaptığı tespit edilen ve kanıtlanan kurul başkanı yargılandığı davada hapis cezası aldı! bu korku hem kurul üyelerini hemde başkanlarını daha dikkatli olmaya zorladı bu bir önceki seçimde hile yapıldığını kanıtlayan gönüllülerin ve siyasi partilerin gözetmenleri ve yöneticilerinin başarısıydı. Seçim günü görüldüki; pabuç hiçte öyle önceki seçimlere göre ucuz değildi! Hem seçmen bilinçlenmiş (henüz arzu edilen düzeyde olmasada) hemde farklı bir blok oluşmuştu.

Sonuç olarak;

Vatandaş, oylarıyla (ki bu %60) artık mevcut iktidar ile devam etmek istemediğini ve ortak aklın hakim olarak birbirini kontrol eden ve denetleyen kişilerin ülkeyi yönetmesini istediği bir mesaj verdi siyasi partilere [ bu mesajı alırlarmı onu bilmiyoruz L ] önümüzdeki günlerde bunun yansımasını göreceğiz.

 

Oy ve Ötesi Gönüllüleri, seçimlerde oy verme sürecinin ve tesliminin yaşandığı anlarda kirli planı olanların planlarını alt üst etti ve onları Mor ve Ötesi’ne çevirdi seçimin gizli kahramanı ve barajı geçen partiler üstü organizasyon Oy ve Ötesi’dir!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s